| Alle donaties zullen worden gebruikt voor deze website. |
|
|
U kunt ook via de bank een donatie doen op reknr: P7301796 tnv ONTWIKKEL.COM te MAARSSEN |
|
|
| Space Nieuws Archief van 06 Jan 2004 tot 05 Feb 2004 |
| André Kuipers krijgt opnieuw 2 nieuwe reisgenoten |
( ESA, 05 Feb 2004 )
[ ruimtestation ]
♦
De Nederlandse ruimtevaarder André Kuipers krijgt twee nieuwe reisgenoten voor zijn vlucht in april naar het internationale ruimtestation ISS. De Amerikaanse astronaut Leroy Chiao en de Russische kosmonaut Valeri Tokarev worden wegens "onverenigbaarheid van karakters" vervangen. Dat hebben de interneteditie van The Moscow Times en het in ruimtevaart gespecialiseerde Space.com donderdag gemeld.
Volgens The Moscow Times en Space.com worden de twee vervangen door de Amerikaan Michael Finke en de Rus Gennadi Padalka. Chiao zelf was op 12 januari door de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA naar voren geschoven als vervanger van Bill Arthur. De 52-jarige McArthur moet om medische redenen voorlopig aan de grond blijven.
|
| 1 februari 2004, een memorabele dag in ruimtevaart |
( Cweb.NL, 01 Feb 2004 )
[ space shuttle ]
♦
Vandaag is het precies een jaar geleden dat de spaceshuttle Columbia is verongelukt en daarbij zijn alle de zeven bemanningsleden omgekomen. Wij willen deze dag niet zomaar voorbij laten gaan en hebben de voorpagina van vandaag aangepast. De wereld draait gewoon door en hebben we sinds dat jaar weer veel bereikt en zijn we met onze ogen verder weg dan ooit. Wij hopen dat dit de laatste slachtoffers waren en we veilig de ruimte kunnen verkennen.
|
| NASA's Marsrover Oppertunity zet zijn eerst stapjes. |
( NASA, 01 Feb 2004 )
[ planeet ]
♦
Zaterdag heeft de Rovermars Oppertunity het landingsplatform verlaten en is zijn tocht over de Mars bodem begonnen.Wetenschappers vreesden nog even voor problemen, daar de lander in een krater is geland, maar bleek dit het tegendeel te zijn. Men kan je verschillende lagen van de Marsbodem onderzoeken. Het probleem met het tweelingbroertje Spirit lijkt gevonden, een geheugen module, en denkt met dit snel op te kunnen lossen.
|
| Eerste materialen voor André Kuipers naar het ISS |
( ESA, 30 Jan 2004 )
[ ruimtestation ]
♦
Donderdag 29 januari is voor de 13e maal het Russische bevoorradingsschip "Progress" naar het International ruimtestation ISS gelanceerd. Met bijna 2400 kg aan levensmiddelen, gereedschappen en 91 batterijen. Ook is het eerste Europese zelfstandige transport voertuig aanboord, waarmee testen gedaan zullen gaan worden. Voor de experimenten, die de Nederlandse astronaut André Kuipers komende 19 april gaat doen, zijn er de benodigde materialen mee genomen. Het Progress ruimtevaartuig zal a.s. zaterdag bij het ISS arriveren.
|
| Europese Rosetta wordt eind februari gelanceerd |
( ESA, 27 Jan 2004 )
[ satelliet ]
♦
Over een maand wordt dan eindelijk de Europese "Rosetta" gelanceerd. Dit ruimtevaartuig zal over 10 jaar, na veel omzwervingen door het universum en de planeten Mars en de Aarde driemaal passeren voordat dit ruimteschip in 2014 op de komeet 67P (ofwel Churyumov-Gerasimenko) zal landen. Hij zal ongeveer zes maanden om de komeet heen cirkelen voordat hij uiteindelijk op de komeet zal landen. Er zal onderzoek gedaan worden naar de samenstelling van de komeet en worden er foto's genomen.
|
| Sasha en Michael maken een ruimtewandeling |
( NASA, 27 Jan 2004 )
[ ruimtestation ]
♦
Vannacht hebben de Amerikaanse astronaut Michael Foale en de Russische kosmonaut Alexander Kalari, bijgenaamd 'Sasha' het ruimtestation 3 uur en 55 minuten alleen gelaten om samen een ruimtewandeling te gaan maken.
Oorspronkelijk zou deze uitstap 5 uur gaan duren maar door problemen aan het verwarmingssysteem van het ruimtepak van Alexander moest de wandeling voortijdig worden afgebroken. Beide bemanningsleden van het ISS hebben reparaties verricht aan de buitenzijde van het ruimtestation en was het ISS voor bijna vier uur onbemand. Tijdens de ruimtewandeling werd het station door het grondstation in Rusland en Amerika in de gaten gehouden. Momenteel hebben nu 38 NASA astronauten, 8 kosmonauten een Franse Euronaut en een Canadese astronaut gezamenlijk 322 uur en 32 minuten ruimtewandelingen gemaakt om het ruimtestation te assembleren.
|
| Mars Express bijna in uiteindelijke baan van planeet... |
( ESA, 23 Jan 2004 )
[ satelliet ]
♦
De Europese Mars Express zal op 28 januari a.s. zijn laatste definitive baan om Mars gaan draaien. Sinds de eerste meetinstrumenten, op 5 januari zijn waarnemingen begonnen te nemen is er enorme hoeveelheid aan informatie verkregen.We hadden nooit verwacht dat we een dergelijk stroom aan informatie zouden krijgen aldus
Prof. David Southwood, ESA's hoofd van de wetenschappelijke afdeling. Het doel is om naar sporen van water te zoeken in de atmosfeer van de planeet, en op 18 januari j.l. werden de vermoedens bevestigd en vond met sporen van water in de vorm van ijs. "Europa is trots op deze missie en was het een grandioos succes", volgens Mrs Edelgard Bulmahn, Duitse minister van wetenschap. De Mars Express zal nog tot 30 november 2005 zijn rondje om de planeet blijven draaien en foto's naar de Aarde blijven versturen.
|
| Spirit Mars Robot heeft nog niet de Geest gegeven... |
( NASA, 23 Jan 2004 )
[ planeet ]
♦
Vannacht heeft één van de Deep Space Network stations nabij Madrid in Spanje tijdens de z.g. communication window van 90 minuten, data van de Spirit ontvangen. In de vroege Mars ochtend heeft de Mars rover ruim 10 minuten met een snelheid van 10 bps data naar de Aarde verstuurd. De komende uren gaan de technische van het JPL proberen nieuwe instructies aan de Mars robot versturen.
|
| Mars Express zend zijn eerste beelden naar aarde. |
( ESA, 20 Jan 2004 )
[ satelliet ]
♦
De Mars Express, de satelliet die de Beagle 2 heeft afgeleverd en nu rond de planeet Mars zweeft, heeft onder andere een zo genaamde. HRSC aanboord. Met deze camera kan met in fullcolour driedimensionale opnames maken van de oppervlakte van Mars.
De camera kan in één keer een foto van een gebied van 10 bij 10 meter maken.Met deze camera is men in staat een zeer gedetailleerde kaart van Mars te maken. Naast deze 3D camera heeft de Mars Express een zichtbaar en infrarood licht camera, een ultraviolet/infrarode camera en zal met d.m.v. radio en neutronen golven de oppervlakte van Mars nauwkeurig gaan onderzoeken.
|
| Naaste buur blijkt immigrant uit ander sterrenstelsel |
( , 19 Jan 2004 )
[ planeet ]
♦
Arcturus is al sinds mensenheugenis een vertrouwde verschijning in het sterrenbeeld Ossendrager (Bootes) . Het is de op drie na helderste ster aan de hemel, die kosmisch gesproken in onze achtertuin staat, op een afstand van slechts 36 lichtjaar.
Toch blijkt Arcturus van zeer vreemde komaf. Waarschijnlijk is deze grote ster geboren in een ander sterrenstelsel om pas na een langdurige zwerftocht in onze wijk van de Melkweg terecht te komen. De Groningse astronome Amina Helmi en collega's publiceren dit op 20 januari in the Astrophysical Journal Letters
|
| Mars rover Spirit gaat woensdag 14/15 januari a.s. rijden. |
( NASA, 13 Jan 2004 )
[ planeet ]
♦
Na een aantal mislukte pogingen om de airbag te weg te halen, die de weg versperd voor de Spirit Mars rover, is besloten dit plan op te geven. Men is nu van plan de Spirit via de noordoost zijde van het platform naar de oppervlakte van Mars te gaan en dan een driekwart slag te maken om tussen de kleine ruimte
door te komen.De controllers zullen ook een springlading laten ontploffen die de rover en de lander zullen scheiden. Als alles naar wens gaat begint op 14/15 januari a.s. de Spirit rijden. Om 1 AM PST ( dat wil zeggen om 10 uur in de ochtend op donderdagmorgen voor ons in Nederland) zal de rover Spirit van zijn platform afrijden, om die tijd is er een extra uitzending van NASA tv.
|
| Waar is het Internationaal ruimtestation ISS / ZARYA |
( redactie, 12 Jan 2004 )
[ ruimtestation ]
♦
We hebben onze Virtual Planet vandaag uitgebreid met een real-time posite van het ISS en is het nu realistischer dan ooit. ( je kunt nu als het ware uit het raam van het ISS kijken )
Waar is het ISS
|
| ISS verlies geen druk meer...mogelijk oorzaak gevonden |
( NASA, 08 Jan 2004 )
[ ruimtestation ]
♦
De bemanning van het ISS ( Commandant Michael Foale and Flight Engineer Alexander Kaleri ) hebben hun normale werkzaamheden weer hervat, nadat afgelopen dinsdag een kleine verlaging in luchtdruk op het Internationaal ruimtestation ISS werd geconstateerd. De bemanningsleden hebben met ultrasone meetapparatuur getracht een lek te vinden, maar is er niets gevonden.
Het afgelopen 24 uur is er geen verandering in luchtdruk meer waargenomen. Morgen zal Alexander Kaleri het luchtzuiveringssysteem gaan controleren op lekkage. Dit is naar aller waarschijnlijkheid de boosdoener geweest. Het ISS verkeerd in uitstekende staat en is de minimale druk verlaging geen probleem voor de bemanning van het station.
|
| Geen contact met Beagle 2...Mars Express is succes |
( ESA, 07 Jan 2004 )
[ planeet ]
♦
Vandaag was de eerste mogelijkheid om via de Mars Express verbinding te zoeken met de Beagle 2 Mars rover, maar helaas, geen verbinding. De Mars Express satelliet functioneert naar wens en is begonnen met haar opdracht om sporen van waterdamp in de atmosfeer van Mars te zoeken en foto's te nemen van het Mars oppervlakte. De komende dagen zal nog getracht worden contact te zoeken met de Beagle, maar is de kans daarop minimaal.
Het is slecht één van de experimenten die mislukt is maar zijn er nog voldoende interessante onderzoeken die gedaan gaan worden met de Mars Express , de Beagle was 'slechts' een meetinstrument voor oppervlakte onderzoek van de planeet Mars.
|
| Internationaal Ruimte Station ISS verlies zuurstof |
( NASA, 06 Jan 2004 )
[ ruimtestation ]
♦
Deskundigen van de NASA het Russische ruimtevaartbureau zijn bijeen gekomen om te achterhalen waardoor het Internationaal ruimte station langzaam zijn zuurstof verliest. Ze verklaren dat er tot nu toe nog niets ernstig aan de hand is en er slechts 1% van de aanwezige zuurstof is verdwenen. Het ruimtestation blijft veilig voor de astronauten. De bemanning van het ISS moet nu op het station, zo groot als een voetbalveld, zoeken waar het lek is.
|
|
Wordt Ruimtevaart Vriend Google Friend Connect |
|
|
| Vanaf vandaag kun je lid worden van de vriendenclub van space.cweb.nl (via Google Friend Connect) en kun je gebruik maken van een hoop extra mogelijkheden zoals het reageren op artikelen. Aarzel dus niet en meld je nu aan! |
|